CBRTP | XII Kongres Nowego Przemysłu 2015 – Innowacyjna energetyka potrzebuje odpowiedniego zaplecza
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
20716
post-template-default,single,single-post,postid-20716,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

XII Kongres Nowego Przemysłu 2015 – Innowacyjna energetyka potrzebuje odpowiedniego zaplecza

Dobra współpraca nauki i biznesu, akceptacja dla ryzyka, tolerowanie porażek – takie warunki trzeba spełnić, by stworzyć innowacyjną gospodarkę. Jak radzi sobie z tym branża energetyczna dyskutowano podczas panelu “Innowacyjność w energetyce. Od pomysłu do komercjalizacji” w trakcie XII Kongresu Nowego Przemysłu.

 

m600xd IMG_0568 f990x768

 

Jeśli chodzi o innowacje energetyka jest specyficzną branżą – dominują w niej wielkie koncerny, co rodzi określone uwarunkowania. Z jednej strony duże firmy dysponują potężnym zapleczem kapitałowym, pozwalającym sfinansować innowacyjną działalność, z drugiej jednak korporacyjne struktury niekiedy blokują szybkie wdrażanie pomysłów. – W małej strukturze podejście do innowacji nie jest trudne. W dużej ze względu na pewne przyzwyczajenia struktury, inercję, często wygląda to inaczej – mówił Dariusz Marzec, wiceprezes ds. rozwoju PGE. – Transatlantykiem trudno jest zygzakować – dodał.

 

Nie oznacza, to że koncerny energetyczne z definicji skazują się na konserwatyzm. – W naszej strategii z ubiegłego roku innowacje stały się centralnym elementem, łączącym jej pozostałe cele. Pamiętajmy jednak, że innowacja nigdy nie jest celem samym w sobie, zawsze ma służyć celom naszego biznesu, zwiększeniu przychodów, zmniejszeniu kosztów, wzrostowi wartości firmy – przekonywał wiceprezes PGE. Przyznawał, że dużym problemem jest akceptacja dla ryzyka, które jest nierozerwalnie związane z innowacyjną działalnością. Podkreślał, że przestawienie firmy na innowacyjne tory to problem nie tylko struktury organizacyjnej i pieniędzy (a to w PGE już się dzieje), ale przede wszystkim zmiany mentalności. – Innowacja jest w głowach – stwierdził Dariusz Marzec.

 

Te zmiany można przyspieszyć poprzez zmiany organizacyjne. – Potrzebne są nowe procedury w systemach zarządczych – mówił Grzegorz Putynkowski, wiceprezes Centrum Badań i Rozwoju technologii dla Przemysłu. – Jesteśmy już ogarnięci organizacyjnie, pracujemy nad kilkoma obiecującymi projektami, ale na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Jesteśmy wciąż na początku tej drogi – mówił Dariusz Marzec.

 

Przemysł nie stanie się jednak innowacyjny bez współpracy z nauką. Tu też pojawiają się optymistyczne sygnały, zwłaszcza w przypadku energetyki. Przy AGH powstało Centrum Energetyki, które ma w jednym miejscu skupiać prace badawczo-rozwojowe w tej branży. W ramach centrum będzie działało 40 znakomicie wyposażonych laboratoriów. – Nie będziemy zatrudniać profesorów na stałe, tylko udostępniać laboratoria zespołom powołanym do rozwiązania konkretnych problemów zgłaszanych przez biznes – mówił prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum.

 

Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślała, że polska innowacyjność wchodzi powoli w nowy etap. – Mamy świetnie wyposażone laboratoria, centra badawczo-rozwojowe, przygotowaliśmy już sobie zaplecze i zaczęliśmy pracować nad konkretnymi projektami. Prędzej czy później przyjdą efektu – stwierdziła Patrycja Zielińska.

 

Źródło : WNP.pl – http://energetyka.wnp.pl/,259703_2_0_0.html