CBRTP | Nowoczesne technologie nanokompozytowych, refleksyjnych warstw materiałów strażackich ubrań ochronnych
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
20202
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-20202,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Ognioodporne kombinezony

 

projekt4CBRTP realizuje własne zadania w ramach projektu z zakresu inżynierii materiałowej, dzięki któremu powstaną materiały umożliwiające wytworzenie ubrania ochronnego o podwyższonej ognioodporności. “Uniform przyszłości” dedykowany będzie strażakom i innym służbom mundurowym uczestniczącym w działaniach oraz misjach prowadzonych w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Ultranowoczesne technologie zastosowane w materiale bazowym z pewnością posłużą w przyszłości również do unowocześnienia ochronnej odzieży pracowników sektorów przemysłu o szczególnej ekspozycji na działanie wysokich temperatur i zagrożeń pożarowych (np. górników, hutników, pracowników koksowni czy zakładów chemicznych).

 

W ramach realizowanego projektu CBRTP wraz z partnerami sięgają po technologie dotąd nie stosowane, o bardzo wysokim potencjalne z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa ludzi. Nadrzędnym celem badań jest stworzenie materiału do produkcji  ubrań, kombinezonów, kurtyn ochronnych poprawiających bezpieczeństwo operacyjne niebezpiecznych środowisk pracy. Produkty te będą też używane w  działaniach ratowniczych ograniczając do minimum ryzyka oparzeń i innych urazów. Program inspirowany przez CBRTP i pozostałych członków konsorcjum jest wynikiem dynamicznego rozwoju nanotechnologii, która dzięki wynalazkom przyczynia się w zauważalny sposób do podniesienia poziomu życia ludzkości.

 

Dzięki unikalnej formule organizacyjnej opracowanej przez CBRTP oraz koncepcji merytorycznej wytworzonej przez konsorcjum, projekt uzyskał dofinansowanie swoich działań o warości 6 milionów złotych, przy budżecie łącznym nieznacznie przekraczającym 6,8 miliona złotych.

 

Umowa nr DOB-BIO6/04/104/2014 o wykonanie i finansowanie projektu realizowanego na rzecz BEZPIECZEŃSTWA I OBRONNOŚCI PAŃSTWA W RAMACH KONKURSU 6/2014  

 

Członkowie konsorcjum naukowo – przemysłowego :

  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie –  Lider konsorcjum
  • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
  • Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A.
  • DMA Sp. z o.o.

 

Okres realizacji: 23.12.2014 – 22.12.2017/ 36 miesięcy 

Całkowita kwota kwalifikowana projektu: 6 846 671,00 zł 

Kwota dofinansowania: 6 000 000,00 zł 

Wkład własny: 846 671,00 zł 

Podobny obraz