Współczesna działalność geologiczna i wydobywcza mierzy się z wyzwaniami ciągłego zwiększania wydobycia i eksploatacji nowych złóż. Jest to podyktowane stale rosnącym zapotrzebowaniem gospodarek światowych na surowce i paliwa kopalne. Aby sprostać obecnym oczekiwaniom rynku CBRTP S.A. widzi kluczową rolę rozwoju badań naukowych umożliwiających poprawę efektywności procesów rozpoznawania, poszukiwania i eksploatacji złóż. Na gruncie polskim wpływ na rozwój złóż ma skomplikowana jak na warunki europejskie krajowa struktura geologiczna utrudniająca eksploatację górniczą i proces poszukiwań. CBRTP S.A. dostrzegając spektrum wyzwań stojących przed firmami wydobywczymi rozwija wraz z nauką i przemysłem wyrafinowane narzędzia, techniki pomiarowe, analizy oraz metody przetwarzania i interpretacji danych geologicznych, geofizycznych oraz otworowych, niejednokrotnie wytwarzanych w ramach prac eksperymentalnych. Spółka współpracuje z wiodącymi ośrodkami naukowymi: Akademią Górniczo – Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz przemysłem: PGNiG, Orlen, Lotos, realizując jako podwykonawca i partner konsorcjum naukowo przemysłowego zadania badawcze z wybranych obszarów.
CBRTP S.A. dzięki posiadanemu zespołowi specjalistów oraz współpracy z wiodącymi instytutami i dostawcami technologii w skali krajowej i globalnej skutecznie realizuje działania służące udoskonalaniu stosowanych technik oraz metod akwizycji i interpretacji danych.
Głównym celem działań CBRTP S.A. w dziedzinie geofizyki i geotechniki jest wzrost efektywności badań geofizycznych, głównie sejsmicznych, realizowanych w prospekcji złóż węglowodorów, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz Europy, a także wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poszukiwawczych i naftowych na rynku poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym gazu łupkowego oraz rud.
Naukowo – badawczy i komercyjny zakres aktywności Spółki obejmuje: