CBRTP | Foto-piezoelektryczny mikroprzełącznik oparty na światłoczułym kompozycie
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
22563
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-22563,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

FOTO-PIEZOELEKTRYCZNY MIKROPRZEŁACZNIK OPARTY NA ŚWIATŁOCZUŁYM KOMPOZYCIE

 

PULSE-COM ma na celu odkrycie przełomowych rozwiązań technologicznych w zakresie fotoaktywowanych urządzeń i ich wykorzystania w ramach nowego obszaru badań – fotoaktywowanej piezoelektryczności. W ramach projektu zostaną zbadane i ulepszone właściwości nowatorskich, niedrogich fotomobilnych folii polimerowych (PMP) w połączeniu z nowoczesnymi bezołowiowymi piezoelektrykami (PZL) w celu wytworzenia nowych materiałów kompozytowych przeznaczonych do szerokiego zakresu zastosowań. Na podstawie badań eksperymentalnych i modelowania właściwości materiałów kompozytowych zespoły projektowe rozpoczną projektowanie, prototypowanie i eksperymentalną charakterystykę foto-piezo-aktuatorów (PMP-PZL). Projekt, poprzez badania interdyscyplinarne, będzie dotyczył zastosowania odpowiednich materiałów i strategii w układach optycznych w celu zwiększenia i dostrojenia absorpcji światła, co w konsekwencji zwiększy wydajność urządzeń PMP.

Z docelowymi modelami elektromechanicznymi i innowacyjnymi procesami wzrostu przeprowadzona zostanie optymalizacja kompozytu piezoelektrycznego w celu poprawy jego wydajności, a tym samym czułości w połączeniu z PMP. Urządzenie PMP-PZL zostanie zintegrowane z bardziej złożonymi systemami optoelektronicznymi.

Rezultatem projektu będą prototypy systemów opartych na foto-aktywnych maszynach w skali mezo, w tym opto-przełączniki i opto-mikrozawory, rekonfigurowalne sieci optyczne i systemy do pozyskiwania fotoenergii (ang. Photoenergy Harvesting Systems).

 

Program: Horizon 2020

Nabór: H2020-FETOPEN-2018-2020

 

Tytuł: Photo-Piezo-ActUators based on Light Sensitive COMposite

Akronim: “PULSE-COM”

 

Umowa o dofinansowanie nr: 863227

 

Członkowie konsorcjum naukowo przemysłowego :

  • CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE,
  • AGENZIA NAZIONALE PER LE NUOVE TECNOLOGIE, L’ENERGIA E LO SVILUPPO ECONOMICO SOSTENIBILE,
  • UNIVERSITE GRENOBLE ALPES,
  • CEDRAT TECHNOLOGIES SA,
  • SITEX 45 SRL,
  • INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE PENTRU FIZICA LASERILOR PLASMEI SI RADIATIEI,
  • CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU TECHNOLOGII DLA PRZEMYSŁU SPÓŁKA AKCYJNA,
  • AYMING

 

Okres realizacji: 01.12.2019 – 30.11.2022

Całkowita kwota kwalifikowana projektu: 2 980 015,00 euro

Kwota dofinansowania: 2 980 015,00 euro

Wkład własny: 0.00 euro