CBRTP | Oferta pomiarów geofizycznych
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
21884
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-21884,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Oferta rozbudowy bezzałogowych jednostek latających o aparaturę do pomiarów geofizycznych w szczególności przyrządów konduktometrycznych

CBRTP oferuje usługę rozbudowy bezzałogowych jednostek latających o funkcje badania cech geologicznych podłoża bliskiego (do 5 m w głąb gruntu).

Jedną z najskuteczniejszych metod badania struktury geologicznej na dużych obszarach jest metoda konduktometryczna. Metoda ta z powodzeniem może zostać zastosowana do bezinwazyjnej identyfikacji struktury płytkiego.

Pomiary metodami elektromagnetycznymi mogą zostać wykonywane na dużych obszarach (w odróżnieniu od metod punktowych) otwory wiertnicze. Metody elektromagnetyczne wymagają dużego doświadczenia i wiedzy eksperckiej (inżynierskiej), z uwagi na potrzebę transformowania danych pomiarowych zmierzonego pola elektromagnetycznego na jawne informacje dotyczące struktury geodezyjnej.

Konduktometr elektromagnetyczny jest to urządzenie złożone z dwóch cewek (nadawczej i odbiorczej). Cewka nadawcza generuje zmienne pole magnetyczne, które następnie wnika do badanego ośrodka indukując w nim pole magnetyczne poprzez prądy wirowe. Wygenerowane pole w badanym ośrodku jest mierzone przez cewkę odbiorczą.CBRTP oferuje dobór kompletnej aparatury konduktometrycznej (konduktometr, rejestrator danych, ekranowanie EMC, mocowanie) oraz montaż na jednostce latającej. Specyfika pomiarów ogranicza montaż aparatury do jednostek wirnikowych, takich jak drony typu quad-copter czy helikoptery.Oferowana aparatura pomiarowa może zostać zastosowana w następujących zadaniach:

 

  • lokalizacja obiektów przemysłowych w gruncie (kable, rurociągi, zbiorniki, złom),
  • wykrywanie zmian i niejednorodności gruntu,
  • wykrycie uskoków i spękań (ograniczenie do podłoża płytkiego),
  • analiza gruntu pod inwestycje (płytkie wody gruntowe).