CBRTP | Instytut Fizyki PAN i CBRTP ze Złotym Medalem Targów ENEX dla innowacyjnej elektrody PV
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
21261
post-template-default,single,single-post,postid-21261,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Instytut Fizyki PAN i CBRTP ze Złotym Medalem Targów ENEX dla innowacyjnej elektrody PV

Supernowoczesna, trójwymiarowa elektroda zaprojektowana przez Instytut Fizyki PAN we współpracy z CBRTP otrzymała nagrodę „Złoty Medal Targów ENEX / ENEX Nowa Energia” podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Przełomowa technologia oparta jest na modyfikacji górnej części komórek fotowoltaicznych różnej generacji. Pasują one także do komórek organicznych, tj. perowskitów, rozwiązań określanych mianem nadziei fotowoltaiki. Elektroda umożliwia znacznie lepsze zbieranie światła w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Działa nawet pod kątem 190 st. i, co ważne dla środowiska, proces technologiczny jest nietoksyczny i niskotemperaturowy.

Trójwymiarowa elektroda PV to element szerszego projektu wdrożeniowego Instytutu Fizyki PAN i CBRTP, które w konsorcjum prowadzą rozmowy na temat budowy w Polsce pierwszej w Europie fabryki superwydajnych ogniw krzemowych. CBRTP zainicjowało projekt i będzie odpowiadać za komercjalizację i modyfikację technologii.

Coroczne Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia odbyły się w marcu 2016 r. w Kielcach. Tematami tegorocznej edycji było: wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja energii, a także jej użytkowanie i metody oszczędzania oraz systemy ciepłownicze i wytwarzanie ciepła.

Złoty medal dla trójwymiarowej elektrody PV