CBRTP | Analiza parametrów elektrycznych przedniej metalizacji wytworzonej na bazie nowej pasty miedziowej
Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu
centrum badań, centrum badań i rozwoju technologii dla przemysłu, narodowe centrum badań
22027
post-template-default,single,single-post,postid-22027,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Analiza parametrów elektrycznych przedniej metalizacji wytworzonej na bazie nowej pasty miedziowej

Jako efekt badań w ubiegłych latach pracownicy CBRTP S.A. sporządzili publikację na temat Analizy parametrów elektrycznych przedniej metalizacji wytworzonej na bazie nowej pasty miedziowej.

M Musztyfaga-Staszuk, G Putynkowski, P Panek, P Zięba

Elektronika: konstrukcje, technologie, zastosowania 59 (7)

2018

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-77054f38-17d8-4683-8133-58603d50a6be

Streszczenie:

Współcześnie rynek fotowoltaiczny zmienił się w dojrzały przemysł o zasięgu globalnym. W odniesieniu do kwestii ekonomicznych, należy zauważyć, zastąpienie pasty na bazie Ag pastą składającą się w dużej mierze z Cu przy istniejącej znacznej różnicy w cenie surowca przyniosłoby dużą korzyść poprzez redukcję kosztów dla przemysłu PV idąca w setki milionów dolarów. W artykule zawarto wyniki pomiarów wybranych własności elektrycznych krzemowych ogniw fotowoltaicznych. W pracy zbadano rezystancję na styku metal-półprzewodnik przedniej metalizacji ogniw słonecznych metodą linii transmisyjnych (TLM) oraz rezystancję i rezystancję właściwą past metodą techniczną. Do badań zastosowaną jedną srebrną pastę komercyjną oraz eksperymentalnie przygotowane przez jednostkę zewnętrzną.